Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski

W naszych czasach, gdy nie potrzeba już świadectwa krwi, tym bardziej czytelne musi być świadectwo codziennego życia

Msze święte

Niedziele i święta
7:00, 9:00
10:00 (w Gorzycy)
10:30 (dla dzieci)
11:15 (w Świętym Wojciechu)
12:00, 18:00

Dni powszednie
7:00, 18:00

Spowiedź

Poniedziałek – Piątek
17:00-17:45

Sobota
18:00

Niedziela
podczas każdej
Mszy św.

Adoracja

Dni powszednie
17:00-17:50

Nabożeństwa

Do Pallottiego
Poniedziałek po wieczornej Mszy św.

Do Męczenników
Wtorek po wieczornej Mszy św.

Pierwsi Męczennicy Polski

św. Benedykt

św. Jan

św. Izaak

św. Mateusz

św. Krystyn

Są oni pierwszymi znanymi z imienia męczennikami na ziemiach polskich. Ich męczeństwo było świadectwem wiary w Chrystusa w trudnych czasach i stanowiło początek polskiego męczeństwa. Ich pustelnia została założona w miejscowości Święty Wojciech i tu ponieśli śmierć męczeńską 11 listopada 1003 r. Kanonizowani w 1004 r. przez Jana XVIII.

Ogłoszenia duszpasterskie

XI Niedziela Zwykła

14 czerwca 2026

  1. Dzisiaj Szkolne Koło Caritas zaprasza na konkurs z fantami i kiermasz ciast. Uzyskane pieniądze będą przeznaczone na pielgrzymkę wolontariuszy do Włoch.
  2. Nabożeństwa czerwcowe każdego dnia o godz. 17:30.
  3. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w środę o godz. 20:00, modlitwę poprowadzi wspólnota „Galilea”.
  4. W środę, 17 czerwca, od godz. 16:00 przy naszym Sanktuarium spotkanie dla dzieci i młodzieży ze scholi i ministrantów z rodzinami. Serdecznie zapraszamy. 
  5. 43. piesza pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników wyruszy 1 lipca z Otynia. Pierwszy etap poprowadzi do Klenicy, gdzie 2 lipca o godz. 7:00 będzie odprawiona Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę. Zakończenie 12 lipca na Jasnej Górze. Zapisy przez formularz lub w dzień dołączenia. Szczegóły na plakacie. Kontakt: ks. Paweł Mydłowski, przewodnik pielgrzymki: p.mydlowski@diecezjazg.pl; tel. 68 355 02 18 wew. 4.
  6. Decyzją Matki Prowincjalnej Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi posługę w Międzyrzeczu kończy siostra Katarzyna. Zapraszamy dzisiaj na Mszę św. o godz. 10:30.
  7. Decyzją Wyższego Przełożonego Pallotynów ks. Przemysława Podlejskiego SAC swoją posługę w naszej parafii z dniem 25 sierpnia zakończy ks. Jan i ks. Krzysztof. Msza św. na zakończenie posługi 28 czerwca o godz. 12:00.
  8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

Pallotyni kustoszami sanktuarium

W sierpniu 1999 r. biskup zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski erygował Parafię pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, powierzając jej prowadzenie księżom pallotynom (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego). Wiosną 2000 r. pallotyni rozpoczęli budowę kościoła. W liturgiczne wspomnienie Pierwszych Męczenników Polski – dzień odpustu parafialnego – 13 listopada 2012 r. bp Stefan Regmunt ustanowił kościół parafialny Diecezjalnym Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Święty Wincenty Pallotti

Księża i bracia pallotyni, czyli Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, to wspólnota założona w 1835 r. przez św. Wincentego Pallottiego – kapłana pracującego w Rzymie. Działał on dla nieskończonej chwały Bożej i powołał do istnienia wspólnotę, by razem współpracować dla zbawienia dusz.

Zostań pallotynem

Jeśli chcesz być pallotynem – księdzem lub bratem, czujesz w sobie wewnętrzny głos powołania, fascynuje Cię postać i myśli św. Wincentego Pallottiego, skontaktuj się z Pallotyńskim Duszpasterstwem Powołań.

Galeria

Kościoły filialne

Święty Wojciech

Według tradycji Święty Wojciech jest miejscem lokacji eremu benedyktyńskiego, założonego w 1001 r. przez Bolesława Chrobrego oraz męczeńskiej śmierci w 1003 r. Pięciu Braci Męczenników, kanonizowanych rok później przez papieża Jana XVIII.

Po raz pierwszy wieś i kościół wzmiankowano w 1259 r. jako villa sancti Adalberti. Prawdopodobnie już w tym czasie wieś była własnością biskupią. W 1476 r. wspomniano miejscowego kapłana Mikołaja, a w 1518 r. potwierdzono przynależność kościoła do parafii międzyrzeckiej. W okresie reformacji, w  latach 1580-1603, świątynia należała do protestantów. Podczas wizytacji przeprowadzonej w 1724 r. stwierdzono, że drewniany kościół jest w bardzo złym stanie. Około 1790 r. wybudowano nowy, w konstrukcji szachulcowej. Umieszczono w nim wcześniejsze, późnogotyckie dzwony. Po konfiskacie dóbr kościelnych w 1798 r. wieś została przejęta przez państwo pruskie, a następnie Rzeszę Niemiecką. W latach 1807-1815 należała do Księstwa Warszawskiego. Po II wojnie światowej kościół poświęcony w 1949 r. włączono do Parafii pw. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, a następnie do nowoutworzonej Parafii pw. Świętego Wojciecha. W latach 60. XX w. naprawiono dach i uzupełniono ubytki w wypełnieniu konstrukcji szkieletowej, w latach 80. wymieniono stolarkę okienną i podłogę, a w latach 90. dach pokryto blachą. Na pocz. XXI w. przeprowadzono gruntowny remont świątyni.

Gorzyca

Pierwsza wzmianka o kościele w Gorzycy pochodzi z poł. XIII w. Był to kościół parafialny, prawdopodobnie wzniesiony z kamienia. Na pocz. XVIII w. uległ zniszczeniu. Kolejną świątynię, zapewne na fundamentach pierwszej, wybudowali protestanci w 1736 r. Po pożarze w 1777 r. budowla została przebudowana. Dobudowano wówczas wieżę. W XIX w. w pobliżu kościoła wzniesiono kaplicę grobową rodziny von Kalckreuth oraz drewnianą dzwonnicę, w której zawieszono dzwony odlane w 1804 r. Po II wojnie światowej kościół został przystosowany do liturgii rzymsko-katolickiej i poświęcony w 1949 r. W latach 60. skrócono empory boczne. Remont w 1970 r. objął elewacje, a dziesięć lat później częściowo wymieniono pokrycie dachu oraz wprowadzono stropodach nad kaplicą grobową. W latach 1992-1993 wymieniono stolarkę okienną i drzwiową.